CHARAKTERYSTYKA

 

 

Szeroko pojęta praca z psami to dziedzina która interesowała mnie od zawsze. Już jako dziecko bardzo łatwo nawiązywałam relacje z psami a one uznawały mnie w sposób naturalny za przewodnika. Początkowo moje działania były intuicyjne, z czasem zdobyłam także konkretną wiedzę, która umożliwia  wychowanie psa na bezproblemowego towarzysza, wyszkolenie na poziomie sportowym lub pomoc zwierzętom , które sprawiają problemy wychowawcze.

Nieocenioną  ilość doświadczeń zawdzięczam moim własnym psom, bardzo różnorodnym pod względem temperamentów, charakterów, popędów, wrażliwości oraz chęci do współpracy z człowiekiem. Doskonale znam realia życia z psem zarówno w mieście jak i na wsi, oraz sytuacje związane ze wspólnym podróżowaniem, mieszkaniem w hotelach, odwiedzinami znajomych i inne, które stanowią dla ludzi codzienność a dla psów mogą być wyzywaniem. Wiem  jak istotne jest rozważne dobranie odpowiedniego psa do swojego stylu  życia oraz prowadzenie właściwej , zrównoważonej socjalizacji, w trakcie której zwierzę może poznać otaczający świat i zetknąć się z różnymi sytuacjami. W tym procesie bardzo przydaje się doświadczenie, wyczucie i wiedza na temat psiej psychiki, zwłaszcza w przypadku psów, który są z natury mniej socjalne.

Nieustannie zgłębiam wiedzę dotyczącą  behawioryzmu, komunikacji wewnątrzgatunkowej i międzygatunkowej, procesów uczenia się psów.  Biorę  udział w seminariach, czytam najnowsze  publikacje i opracowania naukowe.

Posiadam również wieloletnie doświadczenie w szkoleniu sportowym psów w dziedzinach: obedience oraz IPO.  Sportowo pracuję z dwoma psami rasy australian cattle dog (ACD) oraz z owczarkiem belgijskim malinois. Przedstawiciele rasy ACD, oprócz ogromnej  inteligencji, odznaczają się także dużą samodzielnością, pomysłowością i nieprzewidywalnością. Często mają problemy z długotrwałym utrzymaniem koncentracji oraz są podatne na rozproszenia. Praca z nimi na sportowym poziomie wymaga ciągłego doskonalenia się, poszukiwania niestandardowych metod szkoleniowych, metodycznego przygotowania psa do pracy w rozproszeniach oraz do pracy bez nagród. Tym bardziej jestem dumna z tego, że wyszkolona przeze mnie suka tej rasy (Hela) startuje jako jedyny ACD w Polsce w klasie 3 obedience, jako jedyny ACD w Polsce może poszczycić się egzaminem IPO 1, zdanym w Czechach na 258 pkt. – najlepszy wynik egzaminu. Hela bierze też udział w zawodach tropienia sportowego, zajmując wysokie lokaty w kategoriach kolejno FPr 1, FPr 2, FPr 3. Może pochwalić się tytułem wicemistrza Polski 2014 w kategorii FPr 2 (97 pkt.). Mój młodszy ACD, syn Heli – Wojak, jest aktualnie przygotowywany do startów w obedience, które planuję rozpocząć w 2017 r. Trzeci sportowiec o imieniu Hugo to przedstawiciel rasy owczarek belgijski malinois. Do tej pory ma na swoim koncie tytuł drugiego wicemistrza Polski obedience w klasie 1, egzamin BH zdany na 60 pkt., zwycięstwo w kategorii FPr 1 (98 pkt.)  na zawodach tropienia sportowego w Opolu, zdane w Czechach egzaminy IPO1 (285 pkt - najlepszy wynik egzaminu oraz IPO2 (281 pkt). Kolejny cel to udział w zawodach, w kategorii IPO3,  jesienią 2017 r.

Z każdym rokiem rośnie także moje doświadczenie jako zawodniczki. Dzięki regularnym startom jestem na bieżąco z aktualnymi trendami i  kryteriami oceniania. Wiem jak przygotować psa do startów w zawodach, zarówno pod względem technicznym, mentalnym i  kondycyjnym. Moje psy prezentują na zawodach ten sam poziom pracy jak na treningach. 

Doświadczenie jako instruktor zaczęłam zdobywać w 2014 r. Prowadzę zajęcia indywidualne i grupowe na własnym placu w Rudlicach k/Wielunia i na terenie Łodzi. W 2015 roku byłam jednym z instruktorów na obozie klubu „Na Fali”. W 2016 roku poprowadziłam  seminaria w Hiszpanii w klubie „Senda Canina”, które mają swoją kontynuacje w roku 2017.

Gdy prowadzę zajęcia, moim głównym założeniem jest, aby poziom i rodzaj szkolenia był w pełni dostosowany do potrzeb i celów każdego klienta.

Metodologia oparta jest przede wszystkim na pozytywnych wzmocnieniach oraz  jasnych i konsekwentnie stosowanych sygnałach i zasadach. 

W posłuszeństwie codziennym priorytetem jest nauka prawidłowej komunikacji z psem, zbudowanie właściwych  relacji i nauka podstawowych komend. Chcę aby szkolenie psa przynosiło właścicielowi wymierne rezultaty ale też dawało radość i satysfakcję oraz pogłębiało wzajemną więź.

W szkoleniu sportowym bardzo duży nacisk kładę na rozwijanie  motywacji i aktywnej koncentracji u psa. Sport to dla mnie  harmonijna współpraca psa i przewodnika.  Istotne są emocje, właściwe relacje i zaufanie.

Z początkującymi  psami  treningi rozpoczynam od nauki siedmiu fundamentów stworzonych przez Joannę Hewelt, gdyż  tym systemem sama się posługuję. Opanowanie fundamentów daje przewodnikowi narzędzia, dzięki którym może się czytelnie porozumiewać z psem na kolejnych etapach nauki.  Szkolenie w tym systemie prowokuje psa do myślenia i oferowania oczekiwanych zachowań, dzięki czemu pies lepiej rozumie ćwiczenia które wykonuje. Treningi jakie proponuję dla psów bardziej zaawansowanych są bardzo zróżnicowane. W zależności od potrzeb i oczekiwań przewodnika możemy pracować  nad doskonaleniem detali, szybkością,  rozproszeniami, ćwiczyć  łańcuchy  lub przebiegi.

Inspiracje jako szkoleniowiec czerpię z obu dyscyplin kynologicznych  którymi się zajmuję: IPO oraz obedience. 

IPO ma za zadanie sprawdzić wszechstronność psa. Składa się z trzech części: A – tropienia sportowego, B - posłuszeństwa sportowego, C – sportowej obrony. Wymaga od psa  świetnego i kompleksowego przygotowania – zarówno psychicznego, jak i fizycznego.  W tym sporcie znajdziemy różnorodność oraz skrajne emocje i wymagania.  Jest w nim wszystko: energia i spokój, posłuszeństwo i walka, współpraca i samodzielność, siła i elegancja.

Obedience przypomina mi grę. Wygrywa w nim para, która ma nie tylko doskonale przygotowane poszczególne ćwiczenia, ale także świetny refleks, doskonałą koncentrację i potrafi w trakcie startu zachować tzw. trzeźwy umysł.  Nie ma tutaj żadnych schematów. O wygranej często decyduje doświadczenie – zarówno psa, jak i przewodnika. Ćwiczenia są skomplikowane, a kryteriów oceny bardzo dużo. Liczy się przede wszystkim technika, dynamika, precyzja i szybkość. Na najwyższym poziomie wyszkolenia ważny jest każdy szczegół.  Dzięki obedience zobaczyłam  jeszcze wyraźniej, jak ogromne są możliwości psiego umysłu, jak wiele jest metod szkoleniowych i jak bardzo w treningu liczy się kreatywność  oraz dobra strategia. 

 

Szkoląc, postrzegam każdego psa całościowo i mam do niego bardzo indywidualne podejście. Nigdy nie oceniam ani nie przekreślam zwierzęcia pochopnie. Z doświadczenia wiem, że niejednokrotnie sukces szkoleniowy jest uzależniony od dobrania właściwej metody, zmiany w postępowaniu lub nastawieniu przewodnika, czasem zmiany jakiegoś szczegółu a czasem wprowadzenia większej modyfikacji.  Moje własne  psy nauczyły mnie między innymi, że warto wierzyć w swojego psa, warto być otwartym i cierpliwym i nigdy nie należy się poddawać.

 

 

 

 
 
 
KAMILA BUREK
 
SZKOLENIE PSÓW
HODOWLA AUSTRALIAN CATTLE DOG
 
+48 508 151 508
 
estimadoacd@gmail.com